Yön bulma yöntemleri nelerdir? Kaybolduğumuzda yönleri nasıl buluruz

Bilmediğimiz bir yerde kaybolduğumuzda yönleri nasıl buluruz? Örneğin doğada veya herhangi bir yerde dolaşırken kaybolma durumunda yönümüzü nasıl buluruz? Kısaca en etkili yön bulma yöntemleri maddeler halinde şöyledir.

En etkili yön bulma yöntemleri:

En etkili yön (taraf) bulma yöntemler sırasıyla şöyledir.

Camilere bakarak yön bulma:

Cami minarelerde şerefe'ye açılan üst kapıları daima güneye bakar, Cami içinde bulunan Mihrabın karşısındaki giriş kapı ise kuzeye bakar.
camilere bakarak yon bulma

Güneş metodu ile yön bulma:

Nerede olunursa olunsun güneşin doğuş yeri doğudur. Sağ kol doğuya uzatılırsa sol batı, ön kuzeyi arka ise güneyi gösterir.

Pusula yöntemi ile yön bulma:

Yön bulmada yaygın olarak pusula kullanılır, pusula bulunduğu yer konum olarak daime kuzeyi gösterir.
pusula ile yön bulma
Pusula üzerindeki yönlerin İngilizce anlamları ise,  N - (North) Kuzey, S - (South) Güney, E - (East) Doğu, W- (West) batıyı gösterir.

Çubuk Yöntemi ile yön bulma:

çubuk yöntemi yön bulma
Çubuk yöntemi ile yön bulma oldukça basittir. 1 metrelik veya daha uzun çubuk yere çakılır ardından gölgesi takip edilir. Öğle zamanında gölge en kısa uzunluktadır. Bu en kısa uzunluk, kuzey yönünü gösterir.

Bu yöntem için güneş tam tepeye ulaşmadan çubuk oluşturduğu gölge işaretlenir, ardından bir bölge noktası daha işaretlenir.

İlk işaretlenen noktaya sağ ayak, sol ayak ise ikinci işaretlenen noktaya yerleştirilir. bu konumdaki yer kuzeyi işaret etmektedir.

Karınca yuvalarına bakarak yön bulma:

Belkide en kolay yön bulma yöntemi, karınca yuvalarıdır. Karınca yuvalarının ağzı daima güney yönünü göstermektedir.

Yosunlara bakarak yön bulma:

Nerede olunursa olunsun ağaçlarda ve taşlarda bulunan yosunlar devamlı kuzey yönünü göstermektedir. Kaybolma durumlarında yön bulma sorunu yaşıyorsanız, ilk bakacağınız yerler ağaç ve taş yosunları dır.

Mezar taşlarına bakarak yön bulma:

Eğer kayboldu iseniz ve karşınıza bir mezar çıktıysa çok şanslısınız. Mezar taşına bakarak yön bulmak, en kolay yön bulma metodudur. Müslüman mezar taşları baş kısımları daima batı yönüne, ayak kısımları doğu yönüne, yüz ise kıbleye (güney) yönüne bakar.

Geceleri kutup yıldızına bakarak yön bulma:

Gecenin karanlığında yön bulmak için kutup yıldızına bakılarak yön bulunur. Gece karanlığında kutup yıldızı görüldüğünde ön tarafı kuzey yönünü işaret eder.

Kaybolma durumlarında en etkili yönleri bulma yöntemleri bu şekildedir.

Yorumlar