Şahmeran Duası Okumak Caiz midir? Kaynağı Nedir?

Son günlerde özellikle internet ortamında dolaşan "Dua-i Şahmeran"(Şahmeran duası) adlı duanın kaynağı nedir? Şahmeran duası hakkında Hadis ve Ayet var mıdır? Şahmeran duası okumak caiz midir?

sahmaran duasi

Şahmeran Efsanesi Nedir? Anlamı Nedir?

Şahmeran islami bir kelime değildir. Şahmeran, Fransızca bir kelime olup "Yılanların Şahı" anlamındaki "Şah-ı Maran'dan" geliyor.

Şahmaran figürü bir yılan, bir ejderha şeklinde, baş kısmı insan olan, yılanla insanın birleşmesinden meydana gelmiş doğa üstü bir yaratık olduğuna inanılan tamamen uydurma bir hikayeden ibarettir.

Şahmeran duasının kaynağı nedir?

Şahmeran duasının kaynağı, hiç bir muteber kitapta geçmediği gibi hiçbir, sahi Hadislerde ve Ayetlerde geçmemektedir. Şahmeran duası, Şahmeran efsanesi safsatasını meşru göstermek için, İsmi Azam duasından alıntı yapılmıştır. İsmi Azam duası en büyük dualardan olduğundan, kasıtlı ve bilinçli olarak seçilmiştir.

Yinede Şahmeran duasını okuyabilirmiyiz? içinde Allah kelimesi geçiyor.
Yaratıkların en üstünü insandır. Allah (c.c) Şahmeran figürlü bir yaratığı yaratmamıştır. Şahmeran kelimesinin Türkçe anlamı "Yılanların Şahı" anlamına gelen bir kelime olduğu için, "Yılanların Şahı Duası" diye bir dua çeşiti yoktur. Ayrıca Şahmeran Arapça bir kelime değildir.

Kaynaksız asılsız dualardan mutlak uzak durmak gerekir. Allah (c.c) adı geçiyor diye kaynaksız, asılsız tamamen uydurma olan, şahmeran duasını okumak yerine, İsmi Azam duasın okumak en hayırlısıdır. Lütfen bu haberi paylaşın, bilmeyenleri uyarın.

Şahmeran duası hakkında Hadis ve Ayet var mıdır? Dua-i Şahmeran kaynağı nedir, Şahmeran Nedir, Anlamı Nedir, Şahmeran Duası okumak Caiz midir

Etiketler:

Yorum Gönder

[blogger][disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *