Recep ayı namazı, orucu ve recep ayında yapılacak ibadetler zikirler

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayında neler yapılır? Recep ayında yapılan ibadetler nelerdir? Recep ayında yapılması gereken zikirler nelerdir? Recep ayı nedir? Recep ayı ne zamandır? Recep ayı Namazı, Recep ayı hakkında çeşitli sorulara cevaplar.
recep ayinda hangi zikiler ibadetler yapilir
Recep ayı nedir ne zaman başlıyor 2016
Recep ayına girmeden önce Gusül abdesti alırsa, anasından doğmuş gbi günahları dökülür. Recep, Şaban, Ramazan ayları diğer aylardan hürmet ve fazilet açısından çok üstün mübarek aylardır.

Recep ayı ayrıca günahlardan arınma, istiğfar ve tövbe ayıdır. Receb-i şerif Allah-u te'ala'nın ayı olup,İhlas-ı şerif de sadece Allah-u te'ala'dan bahsettiği için, bu ayla özel bir münasebeti, bu ayda okunmasının da hususi bir fazileti vardır.
Enes İbni Malik (r.a)'ın hadisinde:"Her kim recebde,bir kere İhlas okusa, ALLAH-u TE'ALA onun elli senelik günahını bağışlar" buyrulmuştur.(Enîsü'l-celîs,sh:195) Hannâtî (Rahimehullah) şöyle demiştir: "Her kim, Recebin her günü bir tane bile İhlâs Sûresi okusa, onbin deve yükü kağıda sahip olur ki, göklerin ve yerin tüm sakinleri, ellerinde altın kalemlerle toplanıp o İhlâs'ın sevabını o kağıtlara yazarlar."
Recep ayı 6 Nisan 2016 Perşembe gecesi başlayacaktır.
Peygamber efendimiz hz Muhammed (s.a.v) Recep ayı hakkında şöyle buyurmuştur.
Recep Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kafirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki recep Allah’ın ayı, şaban benim ayım, ve ramazan ümmetimin ayıdır. Kim recep ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır.(Buhari)
Recep Ayı oruçları, Yapılacak İbadetler ve zikirler:
İbn-i Abbas (r.a) rivayed edilen Hadis-i şerifte Peygamber efendimiz (s.a.v)
"Recebin ilk günü oruç tutsa üç senelik günahı kefarettir. İkinci günü oruç tutsa iki senelik günahı kefarettir. Üçüncü günü oruç tutsa bir yıllık günahı kefarettir. Sonraki günlerde her gün bir aya denktir."
İmam Musa Kazım’dan (a.s) şöyle rivayet edilir:
"Kim recepten birgün oruç tutarsa, cehennem ateşi bir yıllık mesafe ondan uzaklaşır. Kim üç gün oruç tutarsa, cennet ona farz olur.
Bir başka Hadis-i şerifte
"Recebin ilk gününü oruçlu geçirenden, günahları yerle gök arası kadar uzağa gider.
Recep ayının sonraki her gününe 1 aylık oruç sevabı verilir. Tek gün oruç tutanlar, ertesi günüde oruç tutmaları gerekmektedir. Recebi tüm gün oruçlu geçiremeyenler, recebin başında, ortasında ve sonunda birer gün oruç tutarsa, tüm ayı tutmuş sevabı alır.


Recep ayında hiç oruç tutamayanlar için zikirler:
Çeşitli nedenler ile Recep ayında oruç tutamayanlar aşağıdaki zikiri yapmaları tavsiye edilir.
Subhan'el-İlah'il-celîl. Subhane men la yenbeğî't-tesbîhu illa leh. Subhan'el-eazz'il-ekrem. Subhane men lebise'l-izze ve huve lehu ehl. Anlamı: Münezzehtir yüce İlâh. Münezzehtir kendisinden başkasına tessbih ve takdis yakışmayan. Münezzehtir en büyük izzet ve kerem sahibi. Münezzehtir layık olduğu halde izzet libasını giyen Allah.
Receb-i Şerifte bol bol istiğfar tövbe edilmelidir, Recep ayında Allah (c.c) cehennemden kullarını azad etmektedir.

Recep ayı ilk on gün zikri:
100 defa "Subhanel Hayyil Kayyum. İkinci on gün zikri: "Subhanallahi Ehadis Samed" Son on gün zikri: "Suhanallahi Rauf"  

Recep Ayı Namazı Cübbeli Ahmet Hoca:
Recebin başında ortasında ve sonunda kılınacak namazlar kaç rekattır? nasıl kılınır? Cübbeli Ahmet Hoca.
[youtube src="J1wf4nZAcLk"/] Recep Ayı Allah'ımızın ayıdır, bu ayda Rabbimizi çok zikretmeliyiz,  Allahın en Çok Sevdiği Söz En Kıymetli Tesbih ve Zikirler başlıklı makaleyi okumayı tavsiye ederiz. Bu yazının faziletine nail olmak için herkese ulaşması için paylaşalım inşallah.

Recep ayı Namazı, Recep ayı namazı, orucu ve recep ayında yapılacak ibadetler zikirler, Recep ayı ne zamandır 2016

Etiketler:

Yorum Gönder

[blogger][disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *