2017 Üç ayların başlangıcı Recep ayı ne zaman giriyor.

Yüce İslam dinimizde Üç aylar Hicri takvimin yedinci sekizinci ve dokuzuncu aylarıdır. Bu aylara kameri aylar denir. Regaib Kandili'nin de içinde bulunduğu, 2017 yılında Üç ayların başlangıcı olan Recep ayı 29 Mart Çarşamba günü 2017'da giriyor. Recep ayı fazilet bakımından çok mübarek bir aydır.
Recep ayı ne zaman giriyor

Peygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)’in bu mübarek aylar hakkında bir hadis-i şerifinde;
"Recep ALLAH’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır" buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), Receb ayı girince şu duayı yapardı;
"Allahım! Receb ve Şabanı bize mübarek kı,  Bizi Ramazana ulaştır" diye dua ederdi.

Receb ayı istiğfar duası:
Receb ayı günahların affedildiği aydır. Bağışlanmanın yolunu, istiğfardır. Rivayete göre şu istiğfar duasını Receb ayında yedi kere okuyan kimsenin günahları affolunmaktadır.
"Estağfirullâhe'l-Azîme'llezî la ilahe illâ hû el-Hay-yü'1-Kayyûmu ve etûbü ileyh. Tevbete abdin zâlimin li-nefsihî lâ-yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ."

Mânâsı: "Hayat sahibi olan, her şeyi idare edip ayakta tutan, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah'tan mağfiret dilerim. Kendi nefsine zulmetmiş kulun tevbesi gibi Ona tevbe ederim. Öyle bir kul ki, kendi nefsi adına ne ölüme, ne hayata ve ne de tekrar dirilmeye sahip değildir." (Mecmuatü'l-ahzab, 1/599)

Mübarek üç ayların başlangıcı, Recep ayı Allahın ayı ve bu ayda Allahın en çok sevdiği söz ve zikirleri daha sık okumalıyız.

2017 Üç ayların başlangıcı ne zaman, Recep ayı ne zaman giriyor. 2017 üç aylar ne zaman başlıyor, 2017 Regaib kandili ne zaman dır, Recep ayı istiğfar duası

Etiketler:

Yorum Gönder

[blogger][disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *