IYI Nedir? IYI Ne Demek? IYI Bayrağı Anlamı Nedir?

Türk ve Osmanlı Tarihinde önemli bir yere sahip olan "Kayı Boyu" simgesi ve "IYI" bayrağı anlamı nedir? IYI ne demek? bilmeyenler için kısa açıklama.
iyi bayragi simgesi nedir
Kayı boyu bayrağı
IYI nedir?
Oğuzların Bozok kolundan bir boydur. Osmanlı Hanedanı bu boydan gelmiştir. Reşidüddin'nin listesinde sembolleri Şahin, yani Şahinlerin en büyüğü olan akdoğan'dır.

IYI; Kayı kelime anlamı olarak "Kuvvet ve Kudret Sahibi" anlamına gelmektedir. "IYI" Oğuzların Kayı boyunun simgesidir. Kayı boyunun simgesi "İki Ok Bir Yay"dır. Babası Gün Han ve dedesi Oğuzhan olan Kayı Han bu boyun ilk atasıdır.

Ertuğrul Gazi Kimdir Kısaca:
Ertuğrul Gazi, Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensuptur. Babası Süleymanşah ve annesi Hayme Ana’dır. Eşi Halime Hatun’dur. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır.

Ertuğrul Gazi’nin diğer oğulları Saru Batu Savcı Bey ve Gündüz Bey’dir. Ertuğrul Gazi’nin kardeşleri ise Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar’dır.

Ayrıca bakınız: Dört parmak Rabia işareti gerçek anlamı nedir?
Ayrıca bakınız: Asım'ın nesli ne demek?

IYI nedir? IYI bayrağı anlamı nedir? IYI sembolü nedir? IYI simgesi nedir? diriliş ertuğrul dizisinde ıyı bayrağı anlamı, IYI ne demektir? Kayı boyu bayrağı simgesi, Ertuğrul Gazi Kimdir Kısaca

Etiketler:

Yorum Gönder

[blogger][disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *