Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Blogger HTTPS (ssl) Geçişi Nasıl Yapılır?

Google üç gün önce (blogger) blogspot'u HTTPS'e geçirdi. Google HTTPS desteğini (Gmail, Calender, Drive, AdWords, Adsense) gibi alanlarda kullanmaya başlamıştı. Bundan sonra blogspot (blogger) içinde HTTPS (ssl) desteği kullanacağını duyurdu.

blogspot blogger https geçişi nasıl yapılır?

HTTPS Nedir? HTTP ile arasındaki fark nedir?
Https, HyperText Transfer Protocol Secure kelimelerinin kısaltışmış halidir. Anlamı, Güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı. Https,

http// güvenli olmayan bir bağlantı yoludur, https ile başlayan url güvenli bir yol demektir. HTTPS, her şeyi şifreli olarak gönderir ve alır, bir emniyet elemanı ekler. HTTPS kullanımı genellikle bankalar, online internet üzerinden para akışı sağlayan siteler de görülür. Kısacası internetin güvenli yolu.

(Blogspot) Blogger HTTPS geçiş ayarı nasıl yapılır?

BloggerAyarlarHTTPS Ayarları → hayır seçeneğini "Evet" olarak seçin kaydedin. Özel bir alanın ayarlanması HTTPS Kullanılabilirliği ayarının devre dışı kalmasına neden olur. Yani özel alan bloglar bu özellikten şimdilik yararlanamayacak.

 Şablon düzenleme bölümünde ve html yazı editöründe "Şablonunuzu HTTP ile HTTPS'yi karışık olarak kullanacak şekilde düzenlemek, HTTPS üzerinden görüntülendiğinde blogunuzun güvenliğini ve sunduğu kullanıcı deneyimini etkileyebilir." şeklinde uyarı çıkacaktır. Bu uyarı şu anlamı ifade eder. Html yazı etditöründe kullanılacak url linkleri https uygun linklerden oluşmuş olması gerekmektedir. Eski ve yeni içerikler, tek tek gözden geçirilip http// ile başlayan linkleri https ile değiştirmek gerekiyor.

HTTPS'e işleminin doğru yapıldığından emin olmak için yukarıdaki resimde olduğu https kilit işareti yeşil olmalıdır. Kilit sarı veya kırmızı ise tüm içerikleriniz gözden geçirmeniz gerekiyor, içeriklerin bir tanesi bile http olmaması gerekiyor.

9 yorum for "Blogger HTTPS (ssl) Geçişi Nasıl Yapılır?"

 1. Dediklerinizi gerçekleştirmeme rağmen aynı hata hala daha tekrarlanmakta.Acaba başka bir yolu var mı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İbrahim bey sitenizde ne kadar resim link varsa hepsinin https şeklinde yapmalısın.

   Sil
 2. ctrl+f tuşuna basarak http olanların hepsinin sonuna s takısı getirdim lakin olmadı hata hala daha devam ediyor.Neden olabilir sizce ? yada site adresimi size göndersem bakma şansınız varmı ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki ederim iletişim bölümünden lingini at akşam bakayım.

   Sil
 3. dediklernizi yaptım ynede aynı banada yardımcı olurmusunuz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şöyle bir durum var blog yayınlarında görseller dahil ne kadar link varsa hepsini https yapman gerekiyor. Bir tanesi dahi http olsa olmuyor.

   Sil
 4. Şu bölümleri değiştiremiyoruz tekrar http yapıyor bununla ilgili yapabileceğimiz birşey varmıdır acaba? teşekkürler

  /// html b:version='2' class='v2' expr:dir='data:blog.languageDirection' xmlns='http://www.w3.org/1999/xhtml' xmlns:b='http://www.google.com/2005/gml/b' xmlns:data='http://www.google.com/2005/gml/data' xmlns:expr='http://www.google.com/2005/gml/expr ///

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şablona dokunmayın onur bey. Değiştimen gerekenler, widget linkleri örneğin bağlantı listesinde oluşturulan etiket linkleri. En önemlisi içeriklerinizde ne kadar http varsa hepsini https yapmanız gerekiyor.

   Sil
 5. how to get icons when i enable the https redirects ?

  YanıtlayınSil