Kaldırılan (izdivaç) Evlilik Programları Listesi

OHAL kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi gazete'de yayınlandı. 6112 sayılı "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, "0800" gibi telefon hatlarıyla arkadaş bulma ile kişilerin tanıştırıldığı veya buluşturulduğu türden programlara artık yer verilmeyecek. Bu uygulamaya evlilik (izdivaç) programları da dahil.

resmi gazete evlilik program

KHK'da evlilik programlarıyla olan kısım:
"Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı ve/veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve/veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez.

Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları, yerel aranır numaralar, benzeri özel içerikli hizmetlere ilişkin numaralar ile özel ücrete tabi diğer sabit ve mobil numaralar kullanılmak suretiyle, izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı ve/veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemez ve bu yöntemle ürün tanıtımı, satışı ve pazarlaması yapılamaz."

Kaldırılan Evlilik (izdivaç) Programları Listesi:
  • Kısmetse Olur - KANAL D
  • Esra Erol - ATV
  • Gözüm Sende - ATV
  • Gelin Evi - SHOW TV
  • Evleneceksen Gel - SHOW TV
  • Zuhal Topal'la - STAR TV
  • Aşk Kafe - STAR TV
  • Gelinim Sensin - FOX TV
Evlilik Programları Neden Kaldırıldı?
Son zamanlarda artan evlilik programları adeta reyting kavgasına dönüşmüştü. Evlilik gibi kutsal bir müessesenin ayaklar altına alınmasına neden oldu. Evlilik programlarında gelin, damat adaylarının bir filmin baş rolünde oynuyormuş gibi hareket etmeleri ve sarf edilen hoş olmayan sözler RTÜK'e her gün tepki telefonları gelmesine neden olmuştu.

RTÜK alınan tepki şikayetleri doğrultusunda bu programlara para ve yayına ara verme cezası gibi yaptırımlar uyguluyordu. Ancak RTÜK'ün aldığı önlemler bu tür programların toplum üzerinde yaptığı tahrişin önüne geçmesine engel olamadı ve yayın hizmetleri hakkında kanununda yapılan düzenlemeyle tüm ahlak dışı evlilik programları yasaklanmış oldu.

0 yorum "Kaldırılan (izdivaç) Evlilik Programları Listesi"

Yorum Gönder

Iklan Atas Artikel

ads2

ads3

ads son