Büyükşehir Belediyesi Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bir çok il Büyükşehir belediyesi olma hevesinde, peki Büyükşehir olmanın dezavantajları nelerdir? vatandaş bundan maddi olarak nasıl etkilenecek?

büyükşehir olmanın zararları


Büyükşehir olmanın vatandaşa maddi etkileri:
  1. İnşaat ruhsatı
  2. Plan proje zorunluluğu
  3. Su aboneliği
  4. Katı atık ve sıvı atık vergisi
  5. Çevre temizlik (çöp) vergisi
  6. Konut vergisi

Büyükşehir olduktan sonra bundan en fazla vatandaşlar etkilenecek, belde belediyeleri kalkacak. Köyler mahalle olacak, içme sularına sayaç takılacak. Örneğin köylerde köylülerin kendi maddi imkanlarıyla aldıkları suya su sayacı takarak abone olacaklar.

Büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan gayrimenkullerden alınan emlak vergisi oranlarının %100 fazla olmasının ardından, bu gayrimenkullerden alınan, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da iki katına çıkartılacak.

Büyükşehir belediyesine dönüştürülecek il belediyesi sınırları içerisinde gayrimenkulü bulunan mükellefler, eski duruma göre iki kat Emlak Vergisi ve taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ödenecek, bu yönüyle il belediyesinin büyükşehire dönüşmesi bunlar açısından dezavantaj oluşturmaktadır.

Mahalleler dahil katı atık, sıvı atık vergisi ödeme zorunluluğu getirilecek. Çevre temizliği için köyler mahalleler dahil çöp vergisi alınacak.

İnşaat proje zorunlu olacak, trafik yoğunluğu artacak, betonlaşma yüksek binaların çoğalması çevre kirliliğine neden olacak. Görüldüğü üzere büyükşehir olmanın vatandaşa avantajlardan çok dezavantajları daha fazla olacak.

Yeni yayınlar ücretsiz e-postanıza gelsin:

Henüz yorum yapılmamış "Büyükşehir Belediyesi Olmanın Dezavantajları Nelerdir?"

Yorum Gönder

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel