Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

UNICEF Açılımı Nedir? Kuruluş Amacı ve Görevi Nedir Kısaca

UNICEF ne demek? unicef açılımı ve amacı nedir kısaca özeti.


unicef görevleri

Unicef açılımı


İngilizce adıyla, United Nations International Children's Emergency Fund baş harflerinin kısaltılmış haline "UNICEF" denir. UNICEF Türkçe anlamı ise; Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonudur.

Ayrıca oku: BTK açılımı nedir?

İlk 1946 yılında Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu adıyla kurulmuş ve daha sonra 1954 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından çocuk haklarının korunması adına tanıtım ve savunma çalışmaları yapmak, çocukların temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak ve çocukların potansiyellerini eksiksiz biçimde gerçekleştirmek için fırsatlar oluşturmak üzere görevlendirilmiştir. "Uluslararası" ve "acil" kelimeleri silinmesine rağmen kısaltması değişmemiştir.

II. Dünya savaşından sonra 13 Avrupa ülkesi tarafından çocuklara yardım etmek için kurulmuştur. Dünya genelinde çocukların ihtiyaçlarını karşılayarak çocukları yararlı hale getirerek topluma kazandırmak amacındadır.

UNICEF'in Görevi Nedir?

Dünya genelinde çocukların haklarını savunucu görevi vardır. Ancak UNICEF Müslüman coğrafyasında yaşanan çocuk katliamlarına ve haklarına seyirci kalmaktadır.

UNICEF Başlıca Amacı Nedir?

UNICEF'İN başlıca amacı savaş, yoksulluk, doğal afetler ve her türlü şiddet sömürüleriyle mücadele etmek.

Yorum Gönderme for "UNICEF Açılımı Nedir? Kuruluş Amacı ve Görevi Nedir Kısaca"