UNICEF Açılımı Nedir? Unicef Amacı ve Görevi Nedir Kısaca

Unıcef amacı nedir

İngilizce adıyla, United Nations International Children's Emergency Fund baş harflerinin kısaltılmış haline "UNICEF" denir. UNICEF Türkçe anlamı ise; Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonudur.

İlk 1946 yılında Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu adıyla kurulmuş ve daha sonra 1954 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından çocuk haklarının korunması adına tanıtım ve savunma çalışmaları yapmak, çocukların temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak ve çocukların potansiyellerini eksiksiz biçimde gerçekleştirmek için fırsatlar oluşturmak üzere görevlendirilmiştir. "Uluslararası" ve "acil" kelimeleri silinmesine rağmen kısaltması değişmemiştir.

II. Dünya savaşından sonra 13 Avrupa ülkesi tarafından çocuklara yardım etmek için kurulmuştur. Dünya genelinde çocukların ihtiyaçlarını karşılayarak çocukları yararlı hale getirerek topluma kazandırmak amacındadır.

UNICEF'in Görevi Nedir?
Dünya genelinde çocukların haklarını savunucu görevi vardır. Ancak UNICEF Müslüman coğrafyasında yaşanan çocuk katliamlarına ve haklarına seyirci kalmaktadır.

UNICEF Başlıca Amacı Nedir?
UNICEF'İN başlıca amacı savaş, yoksulluk, doğal afetler ve her türlü şiddet sömürüleriyle mücadele etmek.

Yeni yayınlar ücretsiz e-postanıza gelsin:

Henüz yorum yapılmamış "UNICEF Açılımı Nedir? Unicef Amacı ve Görevi Nedir Kısaca"

Yorum Gönder

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel