Emeklilikte yaşa takılanlardan Erdoğan'a 38 Yaş EYT Tepkisi

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) , son günlerde özellikle Meclis'in açılmasının ardından yoğun bir şekilde gündeme gelmişti. Muhalefet partileri erken emeklilik yasası ile ilgili çalışmalarda bulunurken, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT ile ilgili son açıklamasına " Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yok" sözüne sosyal medyadan tepkiler yağdı!

emeklilikte yaşa takılanlar

Erdoğan, Emeklilikte yaşa takılanlar meselesi ile ilgili konuşmasında:
"Bizim kitabımızda yorgunluğun tembelliğin, ataletin yeri yoktur. Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette isteyenlerin yolu açıktır." sözleri ile EYT mağdurları için tüm kapıları kapatmış oldu.

"Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar olarak başlatılan kampanya ile sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete sürüklendiğini görüyoruz. Erken emeklilikle ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Emekli olabilmek için sigorta süresi prim gün sayısı ve yaş kriterleri var. 1999’da yapılan düzenleme ile yaş şartı getirildi. Emeklilikte yaşa yakılanlar kampanyasının özünde bu vardır.

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yok!
Dernek kurulmuş, bu derneğin başındaki hanımefendi 1992’de sisteme dahil olmuş. Eski sistem devam etseydi 38 yaşında emekli olacaktı. Şimdi bu hanımefendi 2020’de yani 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayabilecek. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yok."

Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti, "Emeklilikte yaşa takılanlar denilen gruba giren, 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunlardan, 1,3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda, kalanları da peyderpey emekliliğini talep edebilecektir. Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyeti 26 milyar lira.

Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz böyle bir dönemde, böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı, diye milletime soruyorum. Meclis’te bunu gündeme getirenler yeniden durum değerlendirmesi yapsın." dedi.

Vatandaşlardan Erdoğan'a 38 Yaş Tepkisi!
Erdoğan'ın EYT açıklamasında en çok tepki alan sözü "Dünyanın hiçbir yerinde 38 emeklilik yoktur" sözü oldu. Sosyal medya hesaplarından tepkilerini dile getiren vatandaşlar ise, 38 yaşında emeklilik istemediklerini 4447 sayılı ve 1999 yılında çıkarılan yasaya takılarak ötelenen emeklilik haklarını alma mücadelesi olduklarını dile getirdiler.

38 yaş eyt tepkisi

Çırak ve Stajyerlerin de umutları söndü!
EYT teklifin yasalaşması durumunda çırak ve stajyerle de bundan yararlanma hakları doğacaktı. Erdoğan'ın EYT yasasını kabul etmemesi çırak ve stajyerlerin de umutlarını söndürmüş oldu.

Yeni yayınlar ücretsiz e-postanıza gelsin:

Henüz yorum yapılmamış "Emeklilikte yaşa takılanlardan Erdoğan'a 38 Yaş EYT Tepkisi"

Yorum Gönder

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel