2019 Hicri Yılbaşı Sene Sonu ve Sene Başı Duası Fazileti

Hicri yılbaşı ne zaman dır, Muharrem ayı 2019 ne zaman dır? Hicri sene sonu duası ve sene başı duaları faziletleri neler dir haberimizde.


2019 Hicri yılbaşı ne zaman dır?
Miladi takvime (şimdiki takvim)'e göre 30 Ağustos 2019 Cuma gecesi Zilhicce ayının son gecesi Hicri yılbaşıdır. Ayrıca bakınız: Muharrem ayında yapılacak ibadetler

Sene sonu duası Arapça okunuşu:
30 Ağustos Cuma günü güneş batmadan sene sonu duası en az üç kere okunacak. Hicri yılbaşı sene sonu duasını okuyana şeytan;

"Biz, bir sene yorulup bu günahları işletmek için bunca zahmet çektik, o ise bir anda hepsini sildirdi." deyip yüzüne toprak saçarak kaçar.

Sene sonu duası arapca


Sene sonu duası Türkçe okunuşu:

Bismillahirrahmanirrahim.

Ve sallahü Teala Ala Seyyidina Muhhammediv Ve Ala Alihi Ve sahbihi Ve Selleme Allahümme Ma Amiltühü Fi Hazihisseneti Mimma Neheyteni Anhü Velem Terzahü Ve Tesitühü Velem Tensehü Ve Halümte Aleyye Beade Gudratike Ala Ugubeti Ve Deavteni İlettevbeti Minhü Beade Ceraeti Ala Measıyetike Ellahümme Fainni Esteğfiruke Minhü Feğfirli Ve Ma Amiltü Fihi Min Amelin Terzahü Ve Veadte Aleyhissevabe Fe Eselükellahümme Ya Kerimü Ya Zel Celali Vel İkrami En Tegbelehü Minni Vela Tegna A Racai Minke Ya Kerimü Ve Sallahü Teala Seyyidina Muhhamediv Ve Ala Alihi Vesahbihi Vesellim.

Muharrem ayı ne zamandır 2019:
31 Ağustos 2019 Cumartesi günü Muharrem ayının ilk günüdür. Muharrem ayı sene başı olup aşağıdaki dua gün içinde okunur. Sene başı duasını okuyan bir kimse o sene ölmez.

Sene başı duası Arapça okunuşu:

Arapça Sene başı duası


Sene başı duası Türkçe okunuşu:

Bismillahirrahmanirrahim.

Elahamdulillahi Rabbil Alemin Vessalatü Vessalamü Ala Seyyidina Muhammediv Ve Ala Alihi Ve Sahbihi Ecmain. Ellahümme Entel Ebediyyül Gadimü El Hayyül Kerimül Hannanül Mennan. Ve hazihi Senetün Cedidetün Eselüke Fihel Ismete Mineşşeydanirracim Ve Evliyaihi Vel Avne Ala Hazihinnefsil Emmarati Bissüi Vel İşğale Bima Yügarribüni İleyke Ya Kerimü Ya Zel Celali Vel İkram Birahmetike Ya Erhamerhaminin. Ve Sallallahü Ve Selleme Ala Seyyidina Ve Nebiyyina Muhammediv Ve Ala Alihi Ve Sahbihi Ve Ehli Beytihi Ecmain.

Zilhicce ayının son günü ve Muharrem ayının ilk günü oruç tutmak sünnettir. İbni Abbâs'tan (R.a) rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdular:

"Kim Zilhicce'in son günü ve Muharrem'in ilk günü oruç tutarsa, geçen seneyi oruçla kapatmış, gelen seneyi oruçla başlatmış olur ve çok aziz ve çok celil olan Allah böyle hareket etmesini onun 50 yılına kefaret eyler." (İbni Mâce)

Yeni yayınlar ücretsiz e-postanıza gelsin:

Henüz yorum yapılmamış "2019 Hicri Yılbaşı Sene Sonu ve Sene Başı Duası Fazileti"

Yorum Gönder

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel