Aloe Vera Bitkisi Ne Demek? Faydaları ve Aloe Vera jeli ürünleri

Bir Afrika bitkisi olan ve özellikle kozmetik ürünler sektöründe anılan 400 faklı çeşidiyle mucize bitki. Aloe Vera bitkisinin bir diğer adı, "Tıbbi Sarısabır" olarak bilinen kanıtlanmış bitki özelliğine sahip ve Zambakgiller ailesine mensuptur.

aloe vera bitkisi jeli

Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Aloe Vera bitkisinin ana vatanı Afrika olan ve Türkçe ismi "Tıbbi Sarısabır" olarak bilinen 400 farklı çeşidiyle, Zambakgiller ailesine mensuptur. Aloe Vera bitkisi tıp alanında kanıtlanmış bir bitkidir.

Aloe Vera bitkisi kozmetik ve sağlık alanında sıkça kullanılması nedeni, oldukça faydalı olmasından kaynaklanmaktadır. Aloe Vera bitkisinin boyu 30 cm ile 60 cm arasında olup yaprakları etkili ve dikenli dir ve çiçek görünümündedir.

Aloe Vera çiçeği nasıl yetiştirilir nereden alnır?

Aloe Vera bitki çiçeği,çiçekçilerde, fidan satıcılarında rahatlıkla bulunabilmektedir. Aloe Vera çiçeğini evde saksılarda dahi yetiştirilmektedir.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları:

Aloe Vera bitkisinin deri üzerine iyileştirici, yumuşatıcı, nemlendirici ve yaşlanmayı önleyici etkisi vardır. Aloe Vera bitkisinin yaşlanmayı önlemede etkisi çoktur. Mükemmel bir temizleyici olduğu için hücreleri kaldırır ve derinin küçük gözenekleri temizler.

Bir yandan derideki atık ve toksinleri kaldırırken, içerdiği vitamin, mineral ve amino asitlerle deriyi besler ve yeni hücre yapımını arttırır. Dudak uçuklarına genital organ ve ciddi bacak ülserlerine kadar çeşitli yaralarda oldukça başarılı şekilde kullanılmıştır.

Özellikle antivirüs etkisi ile uçukların 3 gün içinde hızla iyileşmesini sağlar. Safra yapımını arttırır. Taze yaprakları jelatinoz bir sıvı salgılayarak tahriş olmuş deride iyleştirici etkiler gösterir. Güneş yanığı gibi hafif deri yangınlarına iyi gelmesi bitkinin şifa faydalarından dır.

Aloe Vera bitkisinin egzamaya karşı faydalıdır. Sarılığa faydalıdır. Göz kapağı şişkinliklerine faydalıdır. Şiddetli baş ağrıları için Aloe Vera bitkisinin jelini 5-6 damla gül yağı karıştırılarak masaj yapar gibi başa konulduğunda ağrıyı dindirir.

Ağıda burunda oluşan yarala şifadır. Aloe Vera sıvı olarak içildiğinde balgam söker ve nezle grip hastalıklarına karşı koruyucu etken olur. Aloe Vera bitkisi sıvı olarak tüketildiğinde zeka gelişimi sağlar. Deri hastalıklarına Aloe Vera bitkisi jeli sürülürse hastalığın geçmesini sağlar.

Yanık ve yara tedavisinde faydası çoktur. Ayrıca acıyı şişkinliği dindirdiği gibi deri ülserleri, egzama, ve sedef hastalıkları tedavisinde fayda sağlar. Kabızlık tedavisinde sarısabır toz haline getirilir kaynatılır ve bal yardımı ile tatlandırılır içilir.

Saç dökülmelerine karşı, sirke karıştırılarak saç diplerine ovalanarak konur, saç dökülmesi sorununa karşı fayda sağlar. Aloe Vera bitkisinin kilo verdirme zayıflamakta faydaları çoktur

Evde Aloe Vera bitkisi jeli nasıl çıkartılır? video

Aloe Vera bitkisininjeni nasıl çıkartılacağını bilmiyorsanız video'daki adımları takip edin.
[youtube src="CPjUHfQheX4"/]
Aloe Vera bitkisinin kabukları soyulmasıyla ortaya çıkan jel bu haliyle kullanıma hazırdır. Daha sıvı kıvama gelmesi için Hindistan Cevizi yağı eklenerek mikserden geçirin.

Aloe Vera zararları ve yan etkileri:

Çok lullanıldığında mide krampları veya aşırı ishal olduğunda Aloe Vera kullanımına ara verilir. Hamile ve emziren kadınlar kullanamaz. Mide ve bağırsak hastalıkları olanlar doktor gözetiminde kullanabilmektedir.

Aloe Vera bitkisi ürünleri terciği yerine, evde kendinizin yaptığı jel daha fayda sağlayacaktır. Aloe Vera bitkisi ürünlerinde olası katkı maddeleri göz önüne bulundurulduğundan pek önerilmemektedir.

Yeni yayınlar ücretsiz e-postanıza gelsin:

Henüz yorum yapılmamış "Aloe Vera Bitkisi Ne Demek? Faydaları ve Aloe Vera jeli ürünleri"

Yorum Gönder

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel