Gassal Nedir? Gassal Ne Demek? Gassal Ne iş yapar

Kısaca, Gassal Nedir? Gassal ne iş yapar hakkında özet bilgiler.

Gassal Ne Demek

Gassal Nedir? Gassal ne iş yapar?
Ölü (cenaze) yıkayıcılarına "Gassal" denir, ölmüş vefat etmiş bir kimseyi İslami koşullara uygun şekilde yıkayıp kefenleyen kişiye "Gassal" denmektedir. Ölülerin yıkandığı yere ise "Gasilhane" yıkandıkları ayaklı sehpalara da "Teneşir" denir.

Bakınız: Asım'ın nesli ne demek

İslam dininde ölüyü (cenazeyi) yıkamak, kefenlemek, namazını kılmak ve defnetmek farzdır. Burada amaç ölüyü tertemiz yolcu etme amacı vardır. Ölü yıkama işi (gassal) Hz. Adem A.s dan bu yana gelen bütün ilahi dinlerde aynı muamele yapılmaktadır.

Hazreti Cebir'den gelen rivayette, cenazeyi (ölüyü) yıkamak günahların affına vesile olmaktadır. " Kim kabir kazarsa, Allah ona cennette bir köşk bina eder. Kim bir cenazeyi yıkarsa, annesinden doğduğu gün gibi tüm günahlarından sıyrılır, Kim bir ölüyü kefenlerse, Allah ona cennetteki giysilerden bir giysi giydirir"

Gassallar veya Gassallık işi yapanlar sırf parası çok diye bu işe meyil etmekten ziyade, yukarıda verdiğimiz rivayette olduğu gibi cenaze yıkamanın faziletini düşünerek ve İslami esaslara göre bu işi yapmalıdır. İslami esaslara göre yıkanmayan cenazeden orada bulunanlar sorumludur, şayet İslami esaslara göre yıkanmış ise orada bulunanlar sorumluluktan kurtulur.

Yeni yayınlar ücretsiz e-postanıza gelsin:

Henüz yorum yapılmamış "Gassal Nedir? Gassal Ne Demek? Gassal Ne iş yapar"

Yorum Gönder

ilk reklam

reklam 2

reklam 3

reklam son