Arven isminin Anlamı Manası Nedir? Arven ismi Caiz Midir

arwen manası

Arven isminin anlamı manası kökeni nedir? Arven veya Arwen ismi caiz midir? Kuranda geçiyor mu çocuğa konur mu? kısaca haberimizde.

Çocuğa verilecek isimlere çok dikkat edilmesi gerektiğini her isim anlamları yazılarında atlatmaya çalıştık. Çocuğa konulacak isimden mutlak anne baba sorumludur, şayet isminin anlamı kötü manaya geliyor ise çocuk mahşer gününde ismini koyan anne babadan davacı olacaktır.

Arven isminin anlamı manası kökeni nedir?

Arven veya Arwen Arapça bir kelime değildir ve Kuranı Kerim'de kelime olarak geçmez. Kuranı Kerim'de şu şekilde geçen Urvetul Vuska kelimesinin Arven mastarından gelir. Arven kelimesinin anlamı da "Bağlamak" anlamındadır.

Peki çocuğa Arven ismi konur mu?

Arven mastar olduğundan çocuğa isim olarak konulmaz. Örneğin "Rumeysa" anlamı "Rum Esiri" olduğundan isim olarak konulması kesinlikle caiz değildir.

Peygamber efendimiz (s.a.v) anlamsız kötü manaya gelen isimler hususunda uyarılarda bulunmuş ve bizzat kendisi değiştirmiştir.

"Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın."

Çağırma işlemi Allah'ın görevlendirdiği bir melek tarafından Allah'ın izni ile yapılacaktır. Mahşer halkı önünde hiç kimse Allah'ın hoşlanmadığı anlamsız kötü manaya gelen isimle Allah'ın karşısına çıkmak istemez bu nedenle çocuğa anlamsız kötü manaya gelen isimler konulmaz.

Arwen İsmi caiz midir?

Arwen isimi tamamen uydurma isimler listesinde olup sırf kulağa hoş gelmezi hasebiyle topluma empoze edilmiş isimdir. Bu sebeple Arwen çocuğa isim olarak konulması kesinlikle caiz değildir.

Ayrıca bakınız: Liya ismi caiz midir?

Özellikle sosyal medyada sırf kulağa hoş gelmesi nedeniyle bu tür isimlere uydurma kökenler eklenmektedir, bu tür anlamsız isimlerden mutlak uzak durulmasına dikkat edilmelidir.

Yorum Gönder for "Arven isminin Anlamı Manası Nedir? Arven ismi Caiz Midir"