Süper Ego Ne Demek? Kısaca Superego Tanımı Nedir

Karşınızdaki kişi sürekli "Ben yaptım, ben böyleyim, ben şöyleyim, ilk ben aldım, ben öyle istedim" gibi kelimeler duyuyorsanız bilin ki "Süper Egolu" birine çattınız.

süper ego ne demek

Süper Ego Tanımı Nedir?
Ego Latince bir kelimedir ve ben, benlik, kendilik, demektir. Ego, egoizm, id, bencilik, ve superego kelimeleriyle ilişkilidir. Egolu bir kimsenin en had safhada olma durumuna "Superego" denir.

Superego en basit tanımıyla, ben sizden üstünüm, beni küçümsemeyin, ben basit biri değilim, psikolojisinin getirdiği bir durumdur. Kısaca ego kişide, farklı özellikleri olduğundan değilde, eziklenme korkusandan doğan bir durumdur.

Superego'lu kişilerde görülen haller.
Kendisinin küçük, başarısız, beceriksiz aptal olmadığını ispatlama çabasına girer. Sürekli kendinden övgü ile bahseder,  sürekli iyi taraflarını dile getirir, kötü yanlarını iyiymiş gibi yücelterek anlatır.

Genelde ünlü tanınmış kişilerde superego davranışlara sıklıkla rastlanılır.  Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda "ben herkesten güzelim, 18'lik kızlar benim yanımda ne ki, gibi dengesiz davranışlar sergilerler.

İslamda ego'nun yeri:
Ego'nun gerçek anlamı her insanda bulunan "Nefsin" yeni adıdır. İslamda (egoist) nefsi duygu "Şeytani duygu" demektir. Kuranı Kerimde nefs ile ilgili bir ayette;

"Ben nefsimi temize çıkarmam; çünkü nefs, Rabbimin merhameti olmadıkça, kötülüğü emreder. Doğrusu Rabbim bağışlayandır, merhamet edendir." (Yusuf 53)

Yukarıdaki ayette nefisleri (ego) temize çıkartmamak gerektiği, nefsin daima kötülüğü benimseyip istediği ve kişiye kötülük yapmak için telkinde bulunduğu ve hatta emrettiği net bir şekilde anlatılmaktadır.

İslam dininde kendini büyük görme, diğerlerinden üstün görme, beğenme, gibi kavramlara yer yoktur ve hepsini şeytani duygu olarak saymaktadır.

Yeni yayınlar ücretsiz e-postanıza gelsin:

Henüz yorum yapılmamış "Süper Ego Ne Demek? Kısaca Superego Tanımı Nedir"

Yorum Gönder

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel