IYI Ne Demek? Diriliş Ertuğrul IYI Bayrağı Anlamı Nedir?


Diriliş Ertuğrul dizisinde gündeme gelen mavi bayrak üzerine beyaz harflerle yazılı IYI bayrağı anlamı nedir? IYI sembolü ne anlama geliyor? Türk ve Osmanlı Tarihinde önemli bir yere sahip olan Kayı Boyu simgesi IYI ne demek? TRT dizisi ıyı damgası nedir bilmeyenler için kısa açıklama.


ıyı ne demek


IYI Bayrağı Anlamı Nedir?


Oğuzların Bozok kolundan bir boydur. Osmanlı Hanedanı bu boydan gelmiştir. Reşidüddin'nin listesinde sembolleri Şahin, yani Şahinlerin en büyüğü olan akdoğan'dır.

IYI; Kayı kelime anlamı olarak "MuhkemKuvvet ve Kudret Sahibi" anlamına gelmektedir. "IYI" Oğuzların Kayı boyunun simgesidir. Kayı boyunun simgesi "İki Ok Bir Yay"dır. Babası Gün Han ve dedesi Oğuzhan olan Kayı Han bu boyun ilk atasıdır.

Ertuğrul Gazi Kimdir Kısaca:
Ertuğrul Gazi, Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensuptur. Babası Süleymanşah ve annesi Hayme Ana’dır. Eşi Halime Hatun’dur. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır.

Ertuğrul Gazi’nin diğer oğulları Saru Batu Savcı Bey ve Gündüz Bey’dir. Ertuğrul Gazi’nin kardeşleri ise Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar’dır.

Ayrıca Meral Akşener'in kurduğu (İYİ) "İYİ Parti ile hiç bir şekilde kıyaslanmamalıdır.

Yeni yayınlar email adresinize gelsin:

0 Yorum "IYI Ne Demek? Diriliş Ertuğrul IYI Bayrağı Anlamı Nedir?"

Yorum Gönder

Iklan Atas Artikel

ads2

Iklan Tengah Artikel 2

ads end