İrem Ne Demek? irem'in gerçek anlamı nedir caiz midir (fetva)

Soru: Yeni doğan kızıma İrem ismini koymak istiyorum fakat anlamı kötü diyorlar fetvası nedir, irem isminin gerçek anlamı nedir, İrem ne demek? İrem isminin kurandaki anlamı nedir caiz midir? İrem ismi nereden geliyor? kaynağı nedir?

irem ne demek

Cevap: Sorunuzu cevaplamadan önce şu gerçeği hatırlatmakta fayda vardır oda şudur ki; Çocuğa anlamı güzel olan isimler verilmelidir. Şayet anlamı kötü manaya geliyorsa, çocuk ismini koyan kişiden mahşer halkı önünde mutlak davacı olacaktır.

İrem İsminin Anlamı

İrem; Kur'an-ı Kerim'de "Bağ-ı İrem" (irem bağları) diye anılan muhteşem sarayların süslediği dillere destan olmuş büyük bir şehir idi. Bu şehirde öylesine güzel bir şehirdi ki, her evin üzerinde bağlar bulunurdu, dillere destan olmuş bu bağların adı da "İrem bağları" dır. İrem Bağları, HZ. HÛD döneminde Allah'ın lanet ettiği ve helâk olmuş ÂD Kavmine dayanmaktadır.

Kur'an-ı Kerim'de ÂD kavmi ile ilgili Ayette;

"İşte Âd kavmi!.. Onlar Allah'ın âyetlerini bilerek inkâr ettiler. Peygamberlerine isyan ettiler. Böylece başları (liderleri) olan her zorbanın emrine uyup gittiler. Onlar bu dünyada da, kıyâmet gününde de lânet cezasına tâbi tutuldular" (Hûd, 11/59-60)

Ayrıca bknz: Liya ismi caiz mi?

Yine bir başka ayette;

Ey Muhammed, Rabbinin, ülkelerde benzeri yaratılmayan, sütunlara (büyük saraylara) sahip İrem şehrinde yaşayan Âd kavmine ne yaptığını görmedin mi?" (El-Fecr, 89/6-8)

Allah'ın lanetine uğramış ÂD kavmi hakkında bir çok uyarıcı Ayeti kerime vardır ancak maalesef insanlarımız okumaya üşendikleri için iki ayet paylaştık.

İrem ismi çocuğa konur mu bir sakıncası var mı?

Yukarıda Ayetlerle sabit olan ve Allah'ın lanet etti bir kavmin irem şehri'nin adını çocuğa vermek, kesinlikle doğru değildir, caiz de değildir. Hiç bir ilmi bilgisi olmayan bir kişi dahi Allah'ın lanetleyip helâk etti bir kavmin şehrinin adını çocuğuna isim olarak koymaz caiz değildir.

Her anne baba çocuklara güzel isim koymalıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

"Çocuğa güzel isim vermek, dinini öğretmek ve vakti gelince evlendirmek, evladın babası üzerindeki haklarındandır." [Ebu Nuaym]

"Kıyamette, babanızın ismi ile beraber (Mesela Ali oğlu Emin, veya Ali kızı Emine diye) çağrılacaksınız. O halde isminiz güzel olsun!" [Ebu Davud]

İrem Kur'an-ı kerimde geçiyor diye çocuğa isim olarak konulmaz, bunun yerine Peygamberlerimizin kızlarının adları tercih edilmesinde mükafatlar vardır.

Yorum Gönder for "İrem Ne Demek? irem'in gerçek anlamı nedir caiz midir (fetva)"