Ya Vedud (El-Vedûd ) İsminin Anlamı ve Duası

Esma'ül-Hüsna isminden El-Vedûd (Ya-Vedud) isminin anlamı nedir? bu isim Kur'an-ı Kerimde hangi Ayetlerde geçiyor? EL Vedud Ya Vedud Duası ve manası nedir.

El-Vedûd (Ya-Vedud) Anlamı

"Sonsuz muhabbete, yegâne lâyık olan. Mahlukatını seven ve onların hayrını isteyen. İyi (mümin) kullarını seven, onları rahmet ve rızasına erdiren." Genel olarak Mümin kullarını çok seven ve sevilen anlamlarına gelmektedir.

Vedud ismi Kur'an-ı Kerimde (Hud, 11/90 ve Buruc, 85/14) iki ayette geçmektedir.

"(Rabbin), ilk olarak yaratan ve tekrar diriltendir.O, Ğafur ve Vedûd’dur." (Bürûc Sûresi, 85/14) Ayet.

"Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O’na tövbe edin. Şüphesiz Rabbim çok merhametlidir, çok sevendir." Hud, 11/90.

Bu ismi zikretmekteki maksat, Allah'a (c.c) olan sevgimizi artırmak, onun bize olan sevgisini hatırlamak ve bu yolla Rabbimizle yakınlık kurmak içindir.

El-Vedûd (Ya-Vedud) duası

Ayrıca oku:Elemneşrahleke duası

Ya-Vedud duası okunuşu

"Ya Vedûd!, Ya Vedûd! Ya Ze'l–arşi'l–mecid! Ya Mübdi', Ya Mu'id! Ya Fe'aalün lima yürid! Es'elüke bi–nuri vechikellezi mele'e erkane arşike ve es'elüke bi–kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi–rahmetikelleti vesiat külle şey'in. La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni!."

Duasının Türkçe Meali:

Ey Vedûd! Ey Vedûd! Ey yüce Arşın Sahibi! Ey kâinatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi'! Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden inşa edip dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs! Bana yardım et!

2 yorum for "Ya Vedud (El-Vedûd ) İsminin Anlamı ve Duası"

  1. Ödevimde bana yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim

    YanıtlaSil