Çevirgel Duası ve Döngel Duası Okumak Günah Mı? Kaynağı Nedir?

Soru:

Çevirgel duası ve Döngel duası okumak caiz midir? günah mıdır? Çevirgel duası kaynağı nedir? Çevirgel duası hakkında hadis ayet var mıdır? Bir de bazı internet sitelerinde orjinal çevirgel - döngel dularının terk eden sevgiliye geri getirmek için çok etkili olduğu söyleniyor acaba gerçekten etkili bir dua mıdır?


Cevap: Sevgili kardeşim dinimizde namahrem olan karşı cinsten biriyle her türlü görüşmek haramdır. Bırak görüşmeyi namahrem bir kadının veya kızın duyulan parfüm kokusu dahi haramdır. Dinimizde bu gibi görüşmeler yakınlaşmalar zinadır. Bu hususta Kuran'ı Kerim'de İsrâ Suresi 32. Ayeti kerimede şöyle geçmektedir.

"Ve zinaya yaklaşmayın! Çünki o, fuhuş (hayasızlık) ve kötü bir yoldur"" buyurmaktadır

Zina 7 büyük günahtan biri olduğu halde "Sevgiliyi geri getirme duası, Çevirgel (döngel) duası diye bir dua olabilir mi?" Böyle bir dua var diyen Kuran'ı Kerime muhalefet etmiş olur ki; buda insanı kafir yapar.

Döngel Duası Okumak Caiz Midir Kaynağı Nedir

Çevirgel ve Döngel Duası Kaynağı Nedir?
evirgel ve Döngel duaları hakkında Kuran'ı Kerimde bir Ayet geçmemektedir. Muteber kitaplarda ve kaynaklarda "Döngel duası ve Çevirgel duası" hakkında hiç bir sahih Hadis kaynağı yoktur. Kaynaksız asılsız, kimden rivayet edildiği belli olmayan ticari ve insanları saptırma amaçlı duaları okumak asla caiz değildir.

Ayrıca bakınız: Şahmeran duası okumak caiz midir? Kaynağı nedir?

Kaynaksız asılsız internette sağdan soldan uydurma dualar yerine, Eşler arası soğukluk veya şiddetli geçimsizlik durumlarında okunması gereken dualar vardır. Bakınız: Eşler arası Muhabbet Ayeti

Ayrıca Allah'ın haram kıldığı bir şeyler için kesinlikle dua okunmamalıdır, bu nedenle sevgili geri getirme, muska, sihir, büyü, büyücülük, medyumluk, fal vs gibi şeyler, yüce İslam dinimizde kati suretle haram ve yasak kılınmıştır. Dolaysıyla bu gibi şeyler için bir dua çeşidi de yoktur.

Çevirgel duası ve döngel duası gibi kaynaksız asılsız duaları, sahih dua gibi yayınlayan hangi site olursa olsun o sitenin hiç bir dini içeriklerine itibar edilmemelidir. Din işi ilim işidir, mantık işi değildir. Uydurma asılsız kimden rivayet edildiği belli olmayan fetvalar, Allah muhafaza insanı imasız yapar.

Çevirgel duası okumak caiz midir, Çevirgel duası kaynağı nedir, döngel duası okumak caiz midir, Döngel duası okumak günah mıdır kaynağı nedir

Etiketler:

Yorum Gönder

[blogger][disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *