Kalandar Ne Demek? Kalandar Soğuğu Nedir?

Kalandar nedir? Kalandar gecesi, eğlencesi nedir hakkında kısa özet bilgiler.

  kalandar ne demek

  Yanlış Bilinen Kalandar Nedir?

  Kalandar, Karadeniz bölgesinde eskilerin kullandığı ay isimlerindendir. Eskiden Karadeniz bölgesinde ayların adları şu şekildeydi.

  Ocak: Kalandar
  Şubat: Küçük ay
  Mart: Mart
  Nisan: April
  Mayıs: Mayıs
  Haziran: Kiraz ayı
  Temmuz: Çürük ayı
  Ağustos: Ağustos
  Eylül: Ostavrit
  Ekim: Koca ayı
  Kasım: Üzüm ayı
  Aralık: Sığır koyan

  Kalandar, Latincede "Takvim" anlamına gelen "Calandae" demektir. Kalandar kökeni ise, Karadeniz Bölgesinde eskilerin kullandığı Ocak ayına "Kalandar" ayı demelerinden gelir.

  Kalandar (Ocak ayı) Özelliği:

  Yılbaşı olarak Kalandar (Ocak ayı) kullanılır. Kalandar’dan altı gün ve sığır koyan ayı (Aralık’tan) da 6 gün alınarak toplam 12 gün. 12 aya birer gün düşmek üzere taksim edilir. Yani Aralığın yirmi besinden Ocağın altısına kadar, hesap edilen on iki günde sırayla on iki aya verilir.

  Bu on iki günün her bir günü bir ayin nasıl olacağı tecrübesi oluyor. Buna göre Aralık ayının yirmi besinde hava fırtınalı ise ocak (Kalandar fırtınalı olur) Aralığın yirmi altısı hava iyi ise, Şubat ayında havalar iyi olacak demektir.

  Bu böyle devam eder. Eğer on ikinci gün yani Ocağın altısı hava karlı ise, Aralık ayı (sığır koyan) karlı geçecek demektir.

  Kalandar Kutlamaları Nedir?

  Kalandar ayı istirahat ayıdır. Kalandar (Ocak’ın) birinci günü yeni yıl kutlanır. Çocuklar ve gençler evleri dolaşarak el öper, yeni yılı kutlarlar. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi dizeler söylerler ve kapılarını çaldıkları evlerden kendilerine hediyeler verilir.
  "Kalandar gecesi
  Devlet bacası
  Dolduran tası
  Cennet hocası
  Vermeyen asi
  Cehennem hocası
  Üstünde erkek uşak
  Ahırda dişi buzak"

  Ancak daha sonra Kalandar kutlamaları yılbaşı kutlamalarını anımsattığı için bu geleneklerden vazgeçildi. Kalandar adlı sinema filmi ise, sol kesim tarafından"Kalandar Kutlamalarını" benimsetme amaçlı yapıldığı bilinmektedir.

  Kalandar Soğuğu Nedir?

  Kalandar Soğuğu, Mustafa Kara'nın yönetmenliğini yaptığı ve Bilal Sert ile senaryosunu yazdığı 2015 Macaristan-Türkiye ortak yapımı Türk dram filmidir. Başrollerinde ilk okul öğretmeni olan Haydar Şişman ve Trabzon'da hemşirelik yapan Nuray Yeşilaraz yer almaktadır.

  Filmin çekimleri 2012 yılında başladı kış ve bahar çekimleri Trabzon'un Maçka ilçesinin 2000 rakımlı Şimşirli köyünde ve diğer çekimleri ise Artvin’in Murgul ilçesinde, boğa güreşlerinin olduğu yerde yapıldı. Başlangıcı ve bitişi beş yıl süren film çekimlerini 1.5 yılda tamamladı.

  Film Avrupa Görsel İşitsel Eserleri Destek Fonu ve Kültür Bakanlığı'ndan maddi destek aldı. Ayrıca TRT'de filme ortak yapımcı oldu. Film ilk gösterimini 28 Ekim 2015'de Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde yaparken, Türkiye'deki galasını 30 Kasım 2015'te 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde yaptı ve 16 Eylül 2016'da gösterime girdi.

  Film, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sinema alanındaki meslek örgütleri temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul tarafından 89. Akademi Ödülleri'nin Yabancı Dilde En İyi Film dalında Türkiye'nin aday adayı olarak seçildi fakat kısa listeye kalamadı ve elendi.

  Yeni yayınlar e-mail adresinize gelsin:

  0 Yorum "Kalandar Ne Demek? Kalandar Soğuğu Nedir?"

  Yorum Gönder

  başlık altı

  Iklan Tengah Artikel 1

  Iklan Tengah Artikel 2

  yazı sonu