Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sinek ısırığı Nasıl Geçer Sivrisinek Kaşıntısına Kesin çözüm

Yaz aylarında yoğun bir şekilde artış gösteren sivrisinek ve çeşitli sinek türleri insanları neden ısırır? Sinek ısırığına karşı ilk neler yapılır, sivrisinek sivilceleri nasıl geçer? Özellikle göz kapağını ısıran sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer? Bu yazımızda sinek ısırığı kaşıntısına ne iyi gelir kesin çözümü nedir şeklinde merak edilen sorular kısaca haberimizde.

Sivrisinekler insanları neden ısırır?


Dünyada üç bin tür sivrisinek türü var olduğu bilinmekte. Bu üç bin türden çok azı insanları ve kanı olan her hayvanları ısırır. Bu tür sivrisineklerin ise sadece dişi olanları insanların kanını emerler. Çünkü yumurtlayabilmesi için kanımızdaki proteine ihtiyaçları vardır. Erkek sivrisinekler ise çiçek özleriyle beslenirler.

Sivrisinekler bazı insanları neden daha çok ısırırlar?

Sivrisineklerin neden bazı insanları çok ısırdığı kan gurubunun, ten kokusunun ve yayılan CO2 miktarından kaynaklanmaktadır. Sivrisineklerde inanılmaz koku alma duygusu ile insanlarda ve hayvanlarda terlemeyle beraber aşırı koku salması durumunda sivrisineklerin ısırma olasılığı çok yüksektir. Özellikle kan gurubu 0 gurubu kana sahip insanları diğerlerine karşı daha fazla ısırırlar.

sinek kaşıntısı nasıl geçer

Sinek ısırığı kaşıntısına ne iyi gelir kesin çözümü:

Sivrisinek ve diğer sinek türlerinin ısırığı kaşıntısına iyi gelen en iyi çözüm buz yöntemidir. Buz yöntemi ile ısırılan şiş bölgesi uyuşmaya başlar ve kaşıntı anında kesilir. Şayet o esnada buz yok ise sabunla soğuk su ile yıkamak kaşıntıya iyi gelecektir. Bir başka sinek ısırığı kaşıntısına iyi gelen yöntem ise ısırılan bölgeye limon ve kolonya sürmektir.

Ayrıca bakınız: Çıtra sineği nedir?

Çocuklarda ve Bebeklerde sinek ısırığı kaşıntısına karşı kesinlikle sinek ısırığı kaşıntısı kremi ve jeli kullanılmamalıdır. Sinek ısırığı sivilce giderici adı altında satılan tüm kozmetik krem jel türü ürünler cildin nefes almasını önlediği gibi zehirlenme ve alerji yapma özellikleri vardır. Bu esnada sinek ısırıklarına karşı bebeklerde ve çocuklarda mutlaka ısırılan bölge yıkanmalıdır. Bu en sağlıklı garanti kesin çözümdür.

Yorum Gönderme for "Sinek ısırığı Nasıl Geçer Sivrisinek Kaşıntısına Kesin çözüm"