Dağhan Ne Demek? Dağhan isminin anlamı nedir? caizmidir

Çocuğu verilecek isimlere dikkat edin! İsimlerin dini açıdan ne kadar önemli olduğunu hemen hemen her isim anlamı yazılarında yazmaya çalıştık. Özellikle tv dizilerinde ve sinema filmlerinde karakterlerin kullandıkları isimlerin özenle seçildiğini, hedeflerinin İslam dini olduğunu ve çok dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştık. İşte bunlardan bir tanesi de Dağhan ismidir.

Dağhan isminin anlamı
Dağhan Ne Demek? Dağhan İsminin Kökeni Nedir?
Dağhan; Eski Türklerde Dağ Tanrısına verilen bir isimdir. Eski Türk Hakanlarına da isim olarak verilmiştir.

Dağhan ismi çocuklara verilebilir mi? Caiz midir?
Dağhan, eski Türk inanışına göre dağ tanrıları, bu nedenle çocuklara Dağhan ismini koymak kesinlikle caiz değildir. Dinimizde Cehennemden ilk çıkacak olanlar, Peygamber isimlerini taşıyanlar olacaktır.

Ayrıca bakınız, Tuana isminin anlamına.

İsimlerin önemi hususunda bir Hadis-i Şerifte şöyle buyruluyor. "Çocuğa güzel bir ad koymak, evladın baba üzerindeki haklarındandır."[Beyheki]

Yine bir başka Hadis- Şerifte "Allahü teâlâ; "Habibimin isminde olan müslümana azap etmeye haya ederim" buyurdu. [Teberani]

İlmi bilgisi olmayan internet sitelerinde, Dağhan isminin caiz olduğu ve uydurma, kader sayısı, kişilik özellikleri gibi safsatalara itibar etmeyin. Sorun bakalım kaynağın nedir? kader sayısı, kişilik özellikleri vs bunların anlamı nereden geliyor.

Yeni yayınlar ücretsiz e-postanıza gelsin:

Henüz yorum yapılmamış "Dağhan Ne Demek? Dağhan isminin anlamı nedir? caizmidir"

Yorum Gönder

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel